ENERGETICKÝ ŠTÍTEK A - budova MIMOŘÁDNĚ ÚSPORNÁ. Projekt Javornická je realizován jako nízkoenergetický. Byty budou odpovídat všem současným požadavkům na pohodlí ale i úspornost. Na střechách všech bytových domů mohou být osazeny fotovoltaické panely, ty budou ohřívat velkokapacitní nádrže na užitkovou vodu, z níž si budou jednotlivé byty odebírat teplo pro podlahové vytápění. Solární systém na ohřev teplé užitkové vody (TUV) pomocí fotovoltaických panelů představuje stále ekonomicky nejvýhodnější způsob využití solární energie.
Kombinace fotovoltaické elektrárny (FVE) s podlahovým topením v bytovém domě je velmi ekonomický koncept,
který může výrazně přispět k energetické efektivitě a úsporám. Podlahové topení, které je obvykle nízkoteplotní, a FVE,
která vyrábí energii ze slunce, jsou ideální pro vzájemné propojení, protože obě technologie mají výhodu v nízkých nákladech na provoz.
Jak to funguje?
Nízkoenergetický provoz podlahového topení:
Podlahové topení je velmi efektivní při nízkých teplotách (40-45 °C), což znamená, že může být optimálně napájeno z obnovitelných zdrojů, jako je energie z fotovoltaických panelů.
FVE vyrábí elektrickou energii, kterou bude za pomocí elektrických spirál ohřívána voda v zásobnících a následně bude takto uložena energie sloužit jako zdroj energie na ohřívání teplé užitkové vody a vody pro podlahové topení.
Optimalizace provozu:
Kombinace fotovoltaické elektrárny s podlahovým topením v bytovém domě je velmi efektivní způsob, jak snížit náklady na energie, zvýšit komfort a přispět k ekologickému způsobu vytápění. Aby byl systém maximálně efektivní, je třeba správně navrhnout velikost FVE, optimalizovat provozní náklady a případně využít baterie pro ukládání přebytečné energie.